Firanki, zasłonki a nawet rolety, każdy sposób na zasłonięcie okna może być dodatkową dekoracją pokoju. Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale przecież to, co zawiesimy w oknie ma ogromne znaczenie dla wystroju całego wnętrza. I musi być naprawdę spójne ze stylem. Firanki powoli odchodzą do lamusa, ponieważ niekoniecznie wpasowują się w minimalistyczny, nowoczesny styl współczesnych wnętrz. Ich miejsce coraz częściej zajmują zasłony rzymskie.

Zasłona rzymska w wersji nowoczesnej

Zasłony rzymskie to rodzaj dekoracji okna o bardzo szerokim zastosowaniu. Cieszą się coraz większym powodzeniem i można znaleźć je w wielu domach i katalogach dotyczących wyposażenia wnętrz. Zasłony rzymskie są zarówno bardzo efektowną i ciekawą dekoracją okna, jak i po prostu niezwykle skutecznym sposobem na odgrodzenie się od promieni słonecznych i wścibskiego wzroku sąsiadów.

Zasłona rzymska najczęściej jest robiona na wymiar. Do ich stworzenia wykorzystuje się najróżniejsze materiały – od tych, które są przepuszczalne i pełnią tylko rolę dekoracji okienne, do tych, które w ogóle nie przepuszczają promieni słonecznych. Zasłony rzymskie można wybrać w wielu kolorach, znaczna część z nich jest pokryta atrakcyjnym wzorem lub printem, który idealnie dopasuje się do aranżacji i całego stylu pomieszczenia.

Gdzie pasuje zasłona rzymska?

Zasłona rzymska to jeden z tych rodzajów dekoracji okien, który pasuje praktycznie wszędzie. Przede wszystkim jednak warto zastosować ją w bardziej nowoczesnych, minimalistycznych i chłodnych aranżacjach – sprawdzi się wszędzie tam, gdzie założenie firanek jest niemożliwe. Zasłona rzymska będzie pełniła nie tylko funkcję zasłaniającą okno, ale także świetnie wpisze się w minimalistyczny styl.

panoramiczne-okna

Na rynku dostępne są także zasłony tego typu, które mają bardziej klasyczny, stylowy wygląd. Świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach, w których znajdują się meble o tradycyjnej linii. Jest to naprawdę uniwersalna dekoracja okna, pierwsze skrzypce gra tutaj wybrany materiał – od niego w zasadzie zależy, gdzie najlepiej sprawdzi się zasłona rzymska. Jest jednak kilka stylów aranżacyjnych, w których tego rodzaju dekoracji należy po prostu unikać. Jednym z nich jest styl romantyczny – w tym wypadku firanki to absolutna podstawa. Ponadto styl nowojorski i angielski, które oznaczają ogromy przepych i ozdobność – właśnie w tym przypadku roleta rzymska także nie znajdzie zastosowania.

Wszystko można uzupełnić obrazami jak np. http://obrazynasciany.pl/obrazy/do-salonu/ czy https://obrazoteka.pl/dekoracje/obrazy-do-salonu/. Obecnie wybór obrazów jest na tyle duży, że bez problemu dopasujemy je do stylu naszego salonu.

Rodzaje materiałów na rolety rzymskie

Tkaniny, które wykorzystuje się do zrobienia rolet rzymskich, można liczyć w setkach, jeśli nie w tysiącach. Zaczyna się oczywiście od tych naturalnych – bawełny czy lnu, które świetnie prezentują się w połączeniu z kolorami ziemi, beżami i ciemnymi zieleniami. Jednak rolety rzymskie mogą być zrobione także z innych tkanin. Wśród materiałów znajduje się między innymi poliester, który ma przepiękny, ciekawy połysk, satyna, która świetnie przyciąga światło lub wykończone gumowym podkładem materiały syntetyczne. Wybór jest naprawdę szeroki.