Fototapety to jeden z największych hitów współczesnego urządzania wnętrz. Z roku na rok stają się coraz bardziej popularne i coraz tańsze, dlatego są traktowane jak wyjątkowy produkt, który pozwala na błyskawiczną metamorfozę każdego pomieszczenia. I tak jest – dzięki temu bardzo niskim kosztem możesz odnowić każdy pokój, nadać charakteru kuchni i zamienić zwykły pokój dzienny w wyjątkowy salon. Dowiedz się, jakie są rodzaje fototapet i jak dokonać prawidłowego wyboru.

Rodzaje fototapet – poznaj teorię

Na rynku dostępne są trzy rodzaje fototapet, które możesz zamontować w swoim mieszkaniu. Na uwagę zasługują przede wszystkim tapety foliowe, czyli tapety nadrukowywane na folii samoprzylepnej. Te tapety mają tę przewagę, że są bardzo tanie, szybko pokrywają zniszczone ściany, bardzo długo się trzymają. Jednak ich jakość może się znacznie różnić miedzy sobą. Wszystko zależy od producenta – różnice dotyczą zwłaszcza trwałości i są spowodowane jakością folii i wyborem farby. Jeśli chcesz mieć pewność, że fototapeta foliowa będzie dobrej jakości, kup taką zalaminowaną, z pewnością będzie bardziej trwała.

Kolejną możliwością jest fototapeta lateksowa, a dokładniej papierowa z domieszką lateksu. Dzięki niej ściana może oddychać i oddawać wodę. Dodatkowo delikatnie zwilżoną ściereczką można zbierać zabrudzenia, więc nadaje się nawet do kuchni lub jadalni. Wspaniale się prezentuje i jest bardziej odporna niż tapeta foliowa, ale jest oczywiście także droższa.

Kolejnym produktem jest fototapeta winylowa, jest grubsza, cięższa i nieprzepuszczalna. Oznacza to także, że jest zmywalna, można ją szybko umyć ściereczką z zimną wodą. Jest to najbardziej trwały materiał na fototapetę, ale także trudno go zamontować. Lepiej powierzyć to profesjonaliście. Fototapeta winylowa, ponieważ jest grubsza, może być zakładana, by niwelować nierówności i różnego rodzaju uszkodzenia ścian.
Każda z tych fototapet ma swoje wady i zalety, a ich wybór powinien być podyktowany funkcjonalnością. Jeśli zależy ci tylko na niewielkiej dekoracji, fototapeta foliowa jest w porządku, winylowa będzie świetnym rozwiązaniem w kuchni, a nawet w łazience czy przedpokoju. Fototapeta lateksowa natomiast świetnie sprawdzi się w jadalni, nad stołem albo w sypialni.

Fototapeta krok po kroku: przygotuj ścianę

Wydawałoby się, że fototapeta to takie łatwe rozwiązanie, które każdy może zrobić samodzielnie, nie jest to jednak prawda. Naklejenie fototapety, zwłaszcza takiej dużej, na całą ścianę, albo złożoną z kilku elementów nie jest takie proste. Najlepiej jednak zrobić to z pomocą profesjonalisty, albo chociaż kogoś, kto miał z tym do czynienia wcześniej. Raz naklejona nie powinna być odklejana, a wszystkie nierówności będą widoczne, należy więc zrobić to bardzo ostrożnie.

Ponadto fototapeta nie powinna być naklejona od tak. Umieszcza się ją wyłącznie na dobrze przygotowaną ścianę. Najważniejszym krokiem jest usunięcie łuszczącej się farby i resztek starej tapety. Dobrze jest do tego użyć szpachelki, powierzchnia powinna być maksymalnie gładka. Co więcej, warto także załatać wszystkie dziury, zwłaszcza większe. Liczne, ale niezbyt głębokie nierówności mogą być zniwelowane przez tapetę winylową. Na wszelki wypadek możesz pokryć ścianę także unigruntem lub innym podkładem, który zwiększa przyczepność. Dodatkowo nie zapomnij o ściągnięciu wszystkich listew i gniazdek.

Warto sprawdzić: https://marketing-internetowy24.pl/linkbuilding/