Styl skandynawski na dobre rozgościł się w naszych domach i mieszkaniach. Prosty, przestronny, elegancki i przede wszystkim bardzo funkcjonalny zdominował kuchnie, salony i sypialnie. Styl skandynawski jest teraz widoczny praktycznie wszędzie, tworzą go oczywiście odpowiednia kolorystyka, meble i tkaniny. Jednak to w szczegółach tkwi diabeł. Przestawiamy listę dodatków, bez których styl skandynawski nie będzie pełny.

Absolutne must have: kącik wypoczynkowy

Styl skandynawski ma przede wszystkim zachęcać i przyciągać przytulnością i komfortem. Dlatego we wnętrzach w tym stylu nie może zabraknąć odpowiednich sof, foteli. Najważniejszym czynnikiem jest stworzenie maksymalnie wygodnego kącika wypoczynkowego, w którym możesz się rozluźnić po całym dniu pracy.

Lampy, lampy, lampy

Bez nich styl skandynawski nie ma racji bytu. Światło to najważniejszy element całego tego stylu, ale światło z niebylejakich źródeł. Przede wszystkim powodzeniem cieszą się lampy i lampki, które powinny zostać tak rozstawione, by w każdym kącie pomieszczenia było naprawdę dużo światła. Minimalistyczne modele wiszące, metalowe i zrobione z tworzyw sztucznych, najczęściej postarzane, przecierane i utrzymane w jasnej kolorystyce. Oczywiście w naszym klimacie w ciągu dnia najważniejszym źródłem światła jest wielkie, przestronne okno, które nie jest w żaden sposób osłonięte.

Drewniane dekoracje

Tego także nie może zabraknąć we wnętrzach w stylu skandynawskim. Drewniane dekoracje ścian to najważniejszy element tego stylu. I nie chodzi tutaj wyłącznie o ramki na zdjęcia i obrazki, ale na przykład o drobne półeczki poukładane w plaster miodu lub innego rodzaju półki, na których można ustawić inne drobiazgi… także drewniane. Oczywiście ważną dekoracją ścian jest samo bielone drewno, które jest bardzo spójne z tym stylem urządzania wnętrz.

Zdjęcia, obrazy, hasła

Styl skandynawski lubi prostotę, ale nie znosi pustych ścian. Dlatego właśnie ważnym elementem wyposażenia mieszkania są wszelkiego rodzaju obrazy, obrazki i ramki, które często tworzą rozległe kolaże. Używane w tym celu ramki najczęściej są po prostu szare, białe lub czarne, także ich zawartość nie może być zbyt krzykliwa ani wyrazista. Delikatne, morskie i miętowe zielenie, stonowane prywatne zdjęcia, a przede wszystkim – wypisane hasła, które poprawiają nastrój mieszkańcom, tego z pewnością nie może zabraknąć w czasie urządzania wnętrz w stylu skandynawskim.

A na podłogę gruby dywan

Ostatnio moda jakoś wyklucza zakładanie wielkich dywanów i raczej stawia się na podkreślanie piękna drewnianych podłóg, jednak w stylu skandynawskim dywan to podstawa podstaw. To jeden z tych dodatków, które najbardziej biją po kieszeni, ale jednocześnie bez dywanu pokój w stylu skandynawskim jest niepełny. Skandynawowie wybierają dywany naprawdę świetnej jakości, grube, ciężkie i bardzo, bardzo ciepłe. Warto w taki właśnie zainwestować i rozłożyć go na swojej podłodze. Obowiązkowo w salonie i sypialni, pozostałe pomieszczenia mogą obejść się bez tego dodatku.

Kolor idealny – wybierz najlepszą farbę dla siebie

Planując urządzanie lub remont mieszkania setki godzin spędzamy wertując Internet i katalogi. Poszukujemy najlepszego stylu, najlepszych mebli, idealnej podłogi. Oczyma wyobraźni już widzimy ten idealny kolor, ale… cóż, nie zawsze producenci farb mieli podobną wizję do twojej. Każda farba ma nieco inny odcień od tego wymarzonego. Jest zbyt żółta, zbyt ciemna, ma za dużo zimnych tonów. Dowiedz się, jak wybrać kolor idealny.

Farby z mieszalnika

Nie musisz decydować się na półśrodki i wybrać farbę, która akurat będzie zbliżona do tego, co właśnie sobie wymarzyłeś. Jest przecież możliwość samodzielnego stworzenia koloru idealnego. Trzeba tylko trochę cierpliwości. Niektórzy producenci farb w swoich sklepach pozwalają na wymieszanie koloru. To ty decydujesz, jakie pigmenty ze sobą zmieszasz, ty wybierzesz, czy będą one nieco ciemniejsze, jaśniejsze, bardziej wpadające w fiolet czy niebieski. Możesz zmieniać natężenie barw i lub znacznie rozjaśnić wybrany kolor, poprawiać i poprawiać aż do skutku.
Farby z mieszalnika mają tę zaletę, że możesz stworzyć naprawdę wyjątkową barwę, która najlepiej będzie pasowała do twojego wnętrza. Barwę idealną, dopasowaną do twoich zasłon, poduszek, czy po prostu wymarzoną. Jednak mają także kilka wad.

Farby z mieszalnika a farby gotowe

Farby gotowe mają tę zaletę, że wystarczy, że pójdziesz po nie do sklepu. I już, możesz przystąpić do malowania. Nawet jeżeli w tej chwili nie są dostępne, musisz poczekać na dostawę. W przypadku farb z mieszalnika musisz wykazać się znacznie większą cierpliwością, przede wszystkim dlatego, że są to farby, które są przygotowywane indywidualnie dla ciebie.
Kolejną wadą tego rodzaju farb jest to, że możesz po prostu nie móc dobrać takiego samego koloru w czasie kolejnego przemalowywanie ścian. Dobór będzie bardzo trudny – tutaj farby firmowe mają znaczną przewagę, wystarczy zapamiętać producenta i nazwę lub numer koloru. Producenci rzadko wycofują najbardziej powszechne kolory, więc prawdopodobieństwo, że za kilka lat trafisz na taki sam kolor będzie bardzo wysokie.
Co zatem wybrać?
Zanim zdecydujesz się na wybór odpowiedniej farby, zastanów się, czego w zasadzie potrzebujesz i co jest dla ciebie ważniejsze. Jeśli żadna z dostępnych na rynku farb gotowych nie odpowiada twojemu wyobrażeniu o pomieszczeniu idealnym, nie musisz się na nie decydować. Jeśli jednak nie zależy ci na tym aż tak bardzo, poszukaj najbardziej zbliżonego odcienia.
Zrezygnuj z farb gotowych także, jeśli chcesz podkreślić swoją indywidualność. No cóż, to jeden z tych produktów, którego używają wszyscy, więc prawdopodobieństwo, że sąsiadka będzie miała identyczny kolor jak ty, będzie bardzo duże. Farby z mieszalnika pozwalają na stworzenie naprawdę wyjątkowego koloru we wnętrzu, zupełnie niepowtarzalnego i ulotnego. Jeśli jednak nie zależy ci na wyróżnianiu się, a jedynie chcesz, by było wygodnie – koniecznie zdecyduj się na farby gotowe. Ich kupienie jest szybkie i komfortowe, nie musisz także bać się, że kiedy zabraknie farby, zostaniesz ze ścianą pomalowaną jedynie do połowy.

Polecamy także -> https://organicseries.pl/ oraz https://www.beautyspaexpert.pl/