Czy marzysz o przeprowadzeniu się do  Hiszpanii? Czy chcesz poznać ten kraj, jednak nie zamierzasz wynajmować pokoju w hotelu? Zastanawiasz się nad wynajęciem nieruchomości w Hiszpanii? Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące wynajmu apartamentu w Hiszpanii.

Gdzie znajdziesz informacje dotyczące wynajmu nieruchomości w Hiszpanii?

Jeśli chcesz wynająć nieruchomość w Hiszpanii, skorzystaj z ofert dostępnych w biurze nieruchomości. Możesz sprawdzić również propozycje udostępnione na Facebooku i na portalach dotyczących nieruchomości m.in.:

  • Servihabitat
  • comprarcasa
  • idealista.com
  • tucasa.com
  • venta de pisos
  • Nestpick..

Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z usług agenta nieruchomości, możesz zapłacić dodatkową opłatę w wysokości 2,5 euro.

Jakich dokumentów potrzebujesz do wynajęcia domu w Hiszpanii?

Jeżeli zdecydujesz się na wynajęcie mieszkania u agenta nieruchomości, będziesz musiał wypełnić wniosek oraz wpłacić równowartość miesięcznego czynszu. Dodatkowo będziesz musiał dostarczyć dokument potwierdzający zatrudnienie lub wykazać zdolność do opłacenia czynszu, numeru identyfikacji obcokrajowca (NIE), paszportu lub dowodu osobistego.

Jakie koszty poniesiesz, wynajmując nieruchomość w Hiszpanii?

Wynajmując nieruchomość będziesz musiał zapłacić czynsz. Oprócz niego będziesz zobowiązany do uregulowania płatności za zużycie mediów oraz koszty związane z drobnymi naprawami. Wysokość opłaty za wynajem mieszkania z dwoma sypialniami wynosi około 100 – 150 euro miesięcznie.

Czy umowa najmu musi być podpisana w Hiszpanii?

Decydując się na najem mieszkania lub nieruchomości w Hiszpanii, ważna jest umowa zawarta w formie ustnej i pisemnej. Nie polecamy zawierania umów ustnych osobom, które nie posługują się językiem hiszpańskim biegle, ponieważ nie będą wiedziały to, jakie dokumenty podpisują. Najczęściej umowa jest zawiązywana na 12 miesięcy i jest odnawiana co roku.

O czym powinieneś pamiętać, rezygnując z wynajmowanego mieszkania?

Niezależnie od tego, na jak długo podpisałeś umowę dotyczącą wynajmu nieruchomości, rezygnując z mieszkania, powinieneś pamiętać o kilku rzeczach:

  1. Zawiadom właściciela nieruchomości o wypowiedzeniu umowy. W przeciwnym wypadku najem zostanie automatycznie przedłużony.
  2. Poinformuj Urząd Miasta o dacie planowanej wyprowadzki.
  3. Rozwiąż wszystkie umowy z dostawcami mediów.
  4. Napraw uszkodzenia, a otrzymasz zwrot kaucji w pełnej wysokości za mieszkanie.
  5. Zachowaj otwarte konto bankowe w Hiszpanii, przynajmniej do momentu aż otrzymasz zwrot depozytu.