System grzewczy ogrywa ogromnie ważną rolę w każdym domu. Bez niego zapewnienie sobie komfortu termicznego przez dużą część roku jest zwyczajnie niemożliwe. Przy projektowaniu czy remontowaniu domu trzeba zatem podejść do tego z najwyższą uwagą; wybór odpowiednich elementów takiego systemu jest tu szczególnie istotny. Wiele uwagi trzeba poświęcić chociażby grzejnikom, które mają ogromny wpływ na wydajność działania całej instalacji. Obecnie na rynku można znaleźć ogromny ich wybór, a poszczególne rodzaje odznaczają się odmiennymi cechami.

Tradycyjne grzejniki żeliwne

Mogłoby się wydawać, że żeliwne kaloryfery stosowane powszechnie w dawnych czasach wyszły już obecnie z użytku. Sam ich wygląd wydaje się już nieaktualny i niezbyt pasujący do jakiegokolwiek nowoczesnego wnętrza. Warto rozwiązać na ich temat kilka wątpliwości.

Jeśli chodzi o wygląd, to nowoczesne grzejniki z żeliwa są bardzo eleganckie. Świetnie pasują one do stylowych wnętrz, w których właśnie elegancja ma szczególne znaczenie. Współczesne modele odznaczają się oczywiście ciekawym wzornictwem i są znacznie mniej „toporne”, niż te dawne.

Grzejniki te mają również wiele praktycznych zalet. Żeliwo jest materiałem, który może nieco wolniej się nagrzewać, ale za to potem przez długi czas oddaje ciepło. Taki grzejnik pozostaje zatem nagrzany przez bardzo długo. Oczywiście, nowe modele są w pełni kompatybilne ze wszystkimi nowoczesnymi technologiami wykorzystywanymi w instalacjach.

Grzejniki aluminiowe

Grzejniki aluminiowe to najpopularniejsze obecnie rozwiązanie. Odznaczają się bardziej nowoczesnym i stonowanym wyglądem, co dla wielu ludzi jest ważną zaletą.

W odróżnieniu od żeliwa, aluminium znacznie szybciej się nagrzewa. Szybciej jednak oddaje ciepło, przez co taki grzejnik wymaga bardziej ścisłej regulacji pracy. Z drugiej strony tak szybkie reagowanie na temperatury ułatwia dokładne sterowanie całą instalacją grzewczą.

Z tych dwóch rodzajów, grzejniki żeliwne odznaczają się zdecydowanie większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Z drugiej strony, te wykonane z aluminium są znacznie lżejsze, a co za tym idzie – łatwiejsze w montażu (więcej tutaj).

Wybór odpowiednich grzejników nie jest prostą rzeczą. Należy przy tym wziąć pod uwagę szereg czynników i przede wszystkim dokładnie określić swoje potrzeby oraz przyjrzeć się warunkom, w jakim będą one użytkowane. Warto jednak poświęcić temu nieco czasu, bowiem dobry model będzie mógł z powodzeniem służyć przez bardzo długi czas, jednocześnie pozwalając na sprawną pracę całej instalacji grzewczej.