Co to jest beton komórkowy, natomiast zatem znany suporeks? To artykuł budowlany niezwykle powszechnie wykorzystywany w budownictwie ze względu na własne niezwykle dobre parametry. Beton komórkowy jest betonem lekkim, jaki produkowany jest przez wprowadzenie gazu oraz zamknięcie go wewnątrz matrycy cementowej. W rezultacie takiej czynności występują drobne pory nazywane komórkami. Beton komórkowy został opatentowany w 1924 roku w Szwecji, natomiast w latach trzydziestych XX wieku został wpisany do seryjnej produkcji.

Zastosowanie betonu komórkowego w praktyce

Gdzie to możemy zastosować beton komórkowy nazywany też suporeksm? Ten produkt jest powszechny, co zapewnia duże pole jego wykorzystania. Powszechnie beton komórkowy pojawia się przy stawianiu ścian zewnętrznych. Bez kłopotu można je wówczas wykonywać jako jednowarstwowe, bowiem suporeks gwarantuje doskonałą izolacyjność cieplną. Do tego bloczki o wysokiej gęstości można zastosować do konstrukcje ścian piwnic. Wytrzymają duży ciężar budynku. Suporeks dobrze nadaje się również do ścian wewnętrznych, nadproży, wieńców, ścian szczytowych itp.

Czy beton komórkowy nadaje się na ściany piwnic?

Może się wydawać, iż beton komórkowy jest za słaby, by wykorzystać go do wznoszenia ścian piwnic. Rzeczywistość jest natomiast inna, bowiem są bloczki o podzielonej wytrzymałości, w tym takie, jakie z przeznaczeniem nadadzą się do wsparcia na nich całego ciężaru domu. Niewątpliwie, niezwykle odporne bloczki mają większą gęstość, poprzez co w pewnym stopniu zmniejszają się ich parametry cieplne, natomiast w dalszym czasie są one lepsze aniżeli w wypadku bloczków betonowych lub keramzytowych.

Jak tynkować beton komórkowy?

Technologia tynkowania ścian z betonu komórkowego różni się we współzależności od typu wybranego tynku. Podstawowym etapem zabezpieczenia ściany tynkiem cementowo-wapiennym jest stworzenie tzw. obrzutki (tynkiem podkładowym). Po jej wyschnięciu można ręcznie czy mechanicznie przykryć kolejną warstwę tynku, więc narzut. Zakładając tynk ręcznie, stosuje się do tego kielnię oraz pacę i korzysta z pomocy listwy tynkarskiej. Po nałożeniu tynku należy poprawić jego powierzchnię za pomocą falistych ruchów pacy.

Czemu wykonawcy jeszcze powszechniej wybierają gazobeton – wartości produktu

Beton komórkowy dobrze nadaje się do budowy ścian zewnętrznych oraz wewnętrznych, natomiast to za sprawą właściwości, jakimi się wyznacza. W pierwszej kolejności na uwagę zasługuje mała waga produktu – porowatość dostarcza bloczkom lekkość, natomiast to z kolei przemieszcza się na łatwość ich przewozu, obróbki oraz montażu. W wyniku wykorzystanie betonu komórkowego zdecydowanie przyspiesza roboty budowlane.

Sprawdź suporeks na stronie: https://www.betor.pl/suporeks/