Proste, jasne i minimalistyczne wnętrza w stylu skandynawskim to nie dla ciebie? Źle się czujesz w gładkich białych lub szarych ścianach i na prostych kanapach najchętniej położyłabyś poduszki z kwiatowym motywem. No cóż, dla ciebie najlepszy chyba będzie styl romantyczny. Powoli wraca do mody i nie musisz się go obawiać. Jeśli tylko przeprowadzisz zmiany konsekwentnie, nie może być mowy o kiczu czy infantylności. Dowiedz się, jak zrobić mieszkanie w stylu romantycznym.

Styl romantyczny – wyznaczniki

Styl romantyczny jest nieco podobny do stylu vintage… nieco, bo jest trochę mniej klasyczny. Jest także nieco podobny do stylu nowojorskiego, jednak jest znacznie mniej strojny. Ma w sobie trochę ze stylu rustykalnego, ale tylko troszkę, nie wykorzystuje folkowych motywów i nie zawsze bazuje na naturalnych materiałach. Styl romantyczny jest trudny do zdefiniowania, ponieważ w zasadzie jest mieszanką licznych stylów.
Jego najważniejszą cechą jest przytulność. I to taka przytulność, która koi, zaprasza do wypoczywania i daje wrażenie niezwykłej delikatności, subtelności i zmysłowości. Wszystkie meble i dodatki muszą być ze sobą harmonijne. W tym stylu nie ma miejsca na bardziej wyraziste kolory, żadnych ciemnobordowych czy ogniście pomarańczowych akcentów. Styl romantyczny często kojarzony jest z licznymi bibelotami, które niepotrzebnie zagracają półki i robią wrażenie bałaganu. Niesłusznie, w dobrze zaprojektowanym mieszkaniu w stylu romantycznym nie mam miejsca na tego rodzaju ozdoby. Na co zatem można sobie pozwolić?

Miękkość, zwiewność, przytulność

Najważniejszym aspektem mieszkań w stylu vintage jest to, że muszą być one przytulne. To zjawisko wywołuje się zwłaszcza poprzez nagromadzenie miękkich tkanin. Krzesła koniecznie muszą być obite lub wyściełane poduszkami, sofa samym wyglądem musi zachęcać do siadania, podobnie jak fotele obciągnięte przyjemnym w dotyku akrylem. No i dywan – miękki, gęsty, taki, po którym chce się chodzić na bosaka.
Pomieszczenia w stylu romantycznym mają jedną ważną cechę – znajduje się w nich dużo poduszek. Miękkie i najczęściej zdobione w bardzo wyszukany sposób, poduszki zalegają na kanapach, sofach, szezlongach i krzesełkach. Można także zobaczyć je na podłodze. Podobnie kocyki – często robione ręcznie, włóczkowe, ozdobione fantazyjnymi wzorami i najbardziej skomplikowanymi splotami.

Wszędzie kwiaty

W stylu romantycznym kwiatowy motyw to absolutna podstawa. I nie chodzi tutaj tylko o motyw różyczek, ale o lawendę, kwiaty polne. Różowe, żółte, kremowe, białe i delikatnie niebieskie… kwiaty pojawiają się absolutnie wszędzie. Na poduszkach, sofach, obrazach, ścianach, dywanach, obiciach, serwetkach, na każdej filiżance wystawionej w szklanej gablotce o giętych nóżkach… A przede wszystkim żywe w wazonach, wazach, dzbankach. I oczywiście doniczkach, ponieważ kwitnących kwiatów w takich wnętrzach zdecydowanie nie może zabraknąć. Tak jak delikatnych lampek o abażurach z motywem kwiatowym.

Sprawdź także: Płytki – szeroki wybór, niskie ceny.