Meble kuchenne to temat wielokrotnie przerabiany na różne sposoby w artykułach, na blogach i w pismach specjalistycznych. Szukając informacji i inspiracji, można posiłkować się przeróżnymi źródłami. Można w nich zobaczyć, że przez lata wszędzie królowały przede wszystkim lakierowane meble w kolorze białym, z frontami bezuchwytowymi lub frezowanymi – prawdziwa nowoczesność w kuchni. A jak wygląda to teraz? Jakie kolory i wzory są na topie?

Kuchnie nowoczesne

Chcąc urządzić kuchnię w stylu nowoczesnym, warto przyjrzeć się aranżacjom prezentującym meble kuchenne o gładkich frontach. Bardzo popularne są frezowane uchwyty oraz szafki otwierane na dotyk. Ogromną karierę robią obecnie kuchnie premium – wyglądające bardzo luksusowo, nierzadko bardzo drogie, urządzane na wysoki połysk, lub też odwrotnie – w głębokim macie. Najbardziej rozchwytywanymi kolorami są czerń i antracyt. W połączeniu z ciemnym drewnem i złotymi dodatkami czy armaturą sprawiają wrażenie pięknych, bardzo prestiżowych projektów. Również producenci AGD dostosowują się obecnie do oczekiwań klientów – w ofercie można już bez problemu znaleźć sprzęty ze złotymi czy też mosiężnymi elementami, które świetnie wpasowują się w takie luksusowe aranżacje. W nowoczesnych kuchniach przeważają obecnie ciemne kolory, bardzo dobrej jakości materiały, blaty z kwarcu, granitu, marmuru lub spieku. Najbardziej pożądany obecnie materiał wykończeniowy frontów to akryl – jest droższy od lakieru, ale też nieporównywalnie bardziej odporny na uderzenia i zarysowania.

Meble tradycyjne, ale w twistem

Zwolennicy kuchni bardziej tradycyjnych też mają obecnie ogromne pole do popisu. W sklepach oferujących meble kuchenne modułowe czy w firmach zajmujących się meblami na wymiar można znaleźć setki wzorów frontów meblowych wraz z pasującymi do nich uchwytami i innymi dodatkami. Tutaj prym wiodą fronty frezowane – najczęściej w tradycyjne ramki lub też we wzory imitujące deski czy panele (charakterystyczne na przykład dla stylu prowansalskiego) – kompletowane z pięknymi kutymi uchwytami lub uroczymi gałkami – ceramicznymi, epoksydowymi lub nawet ręcznie malowanymi. Do dyspozycji jest cała gama kolorów dostępnych w różnych wzornikach (najczęściej RAL lub NCS) – w stylu tradycyjnym przeważają jasne i intensywne barwy. Wciąż popularny jest biały, ale widać, że klienci coraz częściej sięgają po bardziej wyraziste kolory. Miętowy, głęboka zieleń boho, gołębi popiel, błękit czy głęboki granat – te kolory często przewijają się w palecie kolorów wybieranych dla mebli kuchennych.

Wybór dostępny na rynku jest ogromny – można przebierać spomiędzy setek opcji. Przy projektowaniu kuchni warto przede wszystkim zdecydować, czy chcemy pójść w nowoczesność czy raczej w tradycję, a następnie kierować się intuicją i tym, co nam się naprawdę podoba. Nie warto dawać pociągnąć się tylko aktualnym trendom. Pamiętajmy! Moda przeminie, a nasza kuchnia zostanie.